אלומיניום

מידע כללי על המתכת אלומיניום ועל סגסגות אלומיניום. מה מייצרים מאלומיניום ומהו תהליך הייצור של פרופילי אלומיניום. אילו עיבודים פרופילי אלומיניום מקבלים וכיצד ניתן למחזר אותם.

מה זה אלומיניום?

אלומיניום (בעברית חמרן) הינה מתכת שסימולה הכימי הינו Al. זוהי מתכת בצבע כסוף והיא המתכת השכיחה ביותר בטבע. יתרונותיה של מתכת זו הם בחסינות הטובה יחסית לקורוזיה, בעמידותה ובמשקלה הנמוך יחסית לפלדה.
אלומיניום היא מתכת רכה יחסית המוליכה חשמל וחום ושאינה מגנטית. בכדי להפוך אותה למתכת שימושית, משתמשים בסגסוגות אלומיניום עם מגנזיום, סיליקון נחושת וחומרים אחרים. בתערובות אלו הופכת  מתכת אלומיניום להיות חזקה, עמידה וקלה.
 

איך מיצרים ומעבדים אלומיניום?

ניתן לעבד אלומיניום במספר דרכים – ניתן לצקת אותו לתבניות, לרקע אותו ללוחות, לרדד אותו לניירות או לייצר ממנו פרופילים בתהליך המכונה שיחול (אקסטרוזיה). למידע נוסף על ייצור אלומיניום בעמוד הבא.
למרות שאלומיניום הינו מתכת הנפוצה ביותר בקרום כדור הארץ, זוהי מתכת יקרה יחסית. מרבית האלומיניום שאנחנו מכירים מופק ממינרל הנקרא בוקסיט. להפקת אלומיניום, המינרל ניטחן, מושרה בלחץ עם חומרים שונים, מסונן, מועבר לשיקוע, נשטף, מחומם בכבשן, ועובר אלקטרוליזה, רק אז מתקבל אלומיניום טהור. התהליך כרוך בהשקעת אנרגיה מרובה ולכן יקר יחסית.
עקב מחירו והאפשרות להתכה חוזרת ללא איבוד תכונות, מיחזור אלומיניום הינו דבר שבשגרה. כל פסולת הנוצרת בתהליך יצירת הפרופילים מותכת מחדש וממוחזרת. גם חלונות אלומיניום ישנים, המפורקים מבתים בשיפוץ, ממוחזרים לחומר גלם. עלות מחזור אלומיניום היא כ 5% מעלות הפקתו מבוקסיט, הליך המחזור חסכוני בהרבה מבחינת כמות האנרגיה שהוא צורך. נתונים אלה הופכים את תעשיית אלומיניום לתעשייה ירוקה.
 

צביעת אלומיניום

על מנת למנוע חימצון יש צורך לצפות פרופילי אלומיניום גולמיים. ציפוי פרופילי אלומיניום מתבצע במגוון רחב של טכניקות צביעה וגימורים. פרופילי אלומיניום בצבעי RAL, צבעי מטאל, ציפוי אלומיניום PVDF, ציפוי אנודייז (anodize). ניתן לקבל פרופילי אלומיניום בקשת רחבה של גוונים וטקסטורות.
 

סגסוגות אלומיניום

הסוגים העיקריים של סגסוגות אלומיניום ותכונותיהן, נתוני עמידות בפני קורוזיה, מוליכות, חוזק ועיבודים אפשריים של סגסוגת אלומיניום טהור, סגסגות על בסיס נחושת, מגנזיום, סיליקון, אבץ ועוד.
 

מה עושים מאלומיניום?

השימושים באלומיניום רבים, המתכת קלה וחזקה במיוחד בסגסוגות למיניהן. עקב הגמישות של החומר, נוח יחסית לעבד את האלומיניום.
 

יתרונות האלומיניום

  • המתכת קלה וחזקה – ובכך מושלמת לתעשיית הרכב והתעופה.
  • אלומיניום מוליך חום ולכן משמש כצלעות קירור בתעשיה, תאורה ומכשירי אלקטרוניקה.
  • המתכת אינה רעילה או משרה טעם, דבר ההופך אותה למצויין לעטיפות ואריזות בתחום המזון.
  • אלומיניום עמיד יחסית לבלאי והתחמצנות ולכן משמש בתעשיית הבניה בחלונות ודלתות.

מסיבות אלה אלומיניום יהיה הבחירה המועדפת ליצור מוצרים כגון עמודים, קורות, ספסלים, חלונות, כנפיים, דלתות, צלעות קירור, צינורות, אריזות למחשבים, גופי תאורה, ניירות אלומיניום, פרגולות, רדיאטורים, חיפויי בניינים, ידיות, תכשיטים, מערכות כיבוי אש, סירי בישול, חלקי מנועים, פחיות שתיה, אופניים, קווי חשמל, פקקים לבקבוקים ומטוסי סילון.


 
הצטרפו למועדון
התקשרו אלינו: 03-6359708
או כתבו לנו ונחזור אליכם במהירות:
    

 
הצהרת נגישותמפת אתרהצטרפות אל מועדון הלקוחות