גג סולארי - איך זה עובד?

בשנים האחרונות נושא גג סולארי עולה יותר ויותר לכותרות ורבים התוהים במה מדובר ואם כדאי להשקיע בטכנולוגיה זו. אנרגיה סולארית אינה חדשה לנו כלל, הרי ישראל היא אחת המדינות עם הכיסוי הרב ביותר של קולטי שמש לחימום מים. מזמן ידוע שבמדינה שטופת שמש, יש הגיון רב להישען על אנרגיה זמינה וחינמית זו, מלבד עלות התקנה ותחזוקה, במקום להשתמש בדוד חשמלי אם על גז. אם זה היה נכון לגבי חימום מים, אז זה לבטח זה היה גם נכון לגבי ייצור חשמל ביתי לא? אז זהו, שרק בשנים האחרונות מצד אחד הטכנולוגיה הפוטווולטאית הגיעה לרמת בשלות המאפשרת שימוש ביתי ומצד שני נכנסה תשתית חוקתית המאפשרת הקמת גג סולארי בכל בית בישראל שהגג שלו מתאים, לייצר חשמל לצריכה אישית ואף למכור עודפים לחברת החשמל. המשיכו לקרוא ותגלו איך זה באמת עובד.

גג סולארי - הסבר כללי

כאשר מדברים על גג סולארי, לא מתכוונים לגג בו ניתן להשתזף אלא לגג עליו מותקנת מערכת שמסוגלת לקלוט את קרני השמש ולהפיק מהן חשמל בצורה יעילה. גג סולארי מכיל מספר אלמנטים וכולל פאנלים סולארים, שנאי סולארי ההופך את החשמל המופק מזרם ישר לזרם חלופי, מתקן לפאנלים, כבילה ורכיבים חשמליים נוספים למדידה ושליטה על המערכת. מערכת סולארית יכולה גם לכלול מצברים לצבירת החשמל המופק לשימוש מאוחר יותר. תפוקת גג סולארית, כלומר כמות החשמל שהוא יכול להפיק, התלויה ישירות בשטח הפאנלים הסולאריים ובכמות השמש בישראל, מועברת לרשת החשמל של חברת החשמל ולאחר מכן מתבצעת התחשבנות בין חברת החשמל לבעלי הגג הסולארי. 

פאנלים סולארים - איך זה עובד?

פאנלים סולארים מכילים בתוכם תאים פוטו-וולטאיים המוגנים על ידי מבנה הפאנל עצמו מאחר והתאים רגישים ללחות העשויה ליצור פגיעה מכנית. לרוב פאנל סולארי יהיה מבנה נוקשה והתאים השונים בתוכו יהיו מחוברים בטור עם כמות תאים מתאימה למתח החשמלי הרצוי ובמקביל להגדלת הזרם החשמלי. מבנה הפאנלים הסולארים לרוב מיוצר מאלומיניום מאחר ואינו מחליד ואינו דורש תחזוקה מיוחדת עם זכוכית המגנה על התאים בחלקם העליון המופנה לשמש. ניתן לחבר מספר פאנלים סולארים בהתאם לתפוקת החשמל הנדרשת. 

ממיר מתח סולארי

ממיר מתח סולארי הוא רכיב חשמלי שהופך את החשמל הישר המופק על ידי המערכת הסולארית לחשמל חלופי, מ-DC ל-AC, שהוא סוג החשמל בו משתמשים בדומה לזה שמקבלים מחברת החשמל. הממיר מורכב מכבלים המחוברים לטרנזיסטורים שמייצרים חשמל גלי, משתנה. סוג הממיר והיכולות שלו, צריכים להיות מתאימים לכמות החשמל הישירה המופקת מהפאנלים. בישראל, מאחר והממיר מחובר לרשת החשמל, הוא צריך להיות מאושר על ידה. 

מונה חשמל לגג סולארי

עם התקנת מערכת סולארית ולאחר אישור של חברת החשמל, יוחלף מונה החשמל שלכם ממונה חד כיווני (צריכה בלבד) למונה דו כיווני, כך שניתן יהיה למדוד את כמות החשמל הנצרכת מצד אחד וכמות החשמל המועברת לחברת החשמל מצד שני. במידה ותפיקו יותר חשמל מאשר תצרכו אז חברת החשמל תשלם לכם על ההפרש ולהיפך. 

איך מרוויחים כסף או חוסכים כסף עם גג סולארי?

אם למעשה ניתן להתקין מערכת סולארית על כל גג, חשוב לחשב את עלות הקמת המערכת לעומת יכולת הפקת החשמל של אותה מערכת. כאשר מדובר בצריכה ממוצעת, ניתן להגיע לאיזון בין הפקת החשמל לצריכתו, עם גג של כ-60 מ"ר. אבל אין זה בהכרח אומר שלא כדאי גם להתקין מערכת על שטח קטן יותר. ההחלטה היא בידכם לגבי כמה אתם מעוניינים להפחית את התלות שלכם בחשמל מייצור מזהם. גם להפחתת זיהום קטנה ככל שתהיה, המוכפלת במאות ואלפי בתים יש משמעות רבה. מעבר לכך, גם חיסכון בתשלום לחברת החשמל, הוא למעשה רווח וככל שהמערכת תפיק יותר ממה שאתם צורכים בחשמל כך תרוויחו יותר ויותר. למשל עם שטח גג סולארי של 150 מ"ר תוכלו להרוויח מעל 10,000 שקל כל שנה ממכירת עודפי חשמל שלא נצרכו לחברת החשמל.
 
הצטרפו למועדון
התקשרו אלינו: 03-6359708
או כתבו לנו ונחזור אליכם במהירות:
    

 
הצהרת נגישותמפת אתרהצטרפות אל מועדון הלקוחות